TikTok jest zakazywany nie tylko w Europie, ale też w Stanach Zjednoczonych. Biały Dom dał rządowym agencjom 30 dni na wyeliminowanie chińskiej aplikacji z federalnych urządzeń i systemów. Bezpieczeństwa informacji Chris DeRusha tłumaczy, że chodzi o zabezpieczenie infrastruktury cyfrowej kraju i ochronę bezpieczeństwa oraz prywatności Amerykanów. Na razie zwykli obywatele USA wciąż mogą jednak korzystać z TikToka. W kraju trwa jednak dyskusja nad możliwością wprowadzenia zakazu.
Taki zakaz miałby objąć tylko jedną platformę – rzeczywiście to właśnie TikTok wzbudza na świecie najwięcej kontrowersji. To między innymi dlatego, że platforma ma dwie wersje – globalną i chińską. Rodzimy chiński wariant aplikacji jest przede wszystkim edukacyjny, zaś globalny skupia się przede wszystkim na rozrywce – niekoniecznie najwyższych lotów. Łatwo znaleźć tam też treści niebezpieczne lub takie, których nie chcemy koniecznie pokazywać dzieciom. Po objęciu w tym kraju władzy przez talibów, wszystko co jest związane z Zachodem jest sukcesywnie rugowane.
Ani TikTok, ani komunikator Telegram, nie powinny być używane na urządzeniach służbowych z dostępem do systemów rządowych. Tiktok jest jednym z najpopularniejszych mediów społecznościowych na świecie. Szacuje się, że ponad miliard użytkowników jest aktywnych na tej platformie z krótkimi filmami wideo. Amerykański stan Montana zakazał korzystania z platformy TikTok. Inne US STOCKS-Wall St płaski wraz z malejącym optymiz państwa wprowadziły taki zakaz już jakiś czas temu; i to nie tylko z obawy przed szpiegowaniem ze strony Chin. Sam premier wspomina o szkodliwości wszystkich mediów społecznościowych.
Tym samym ograniczenia mogłyby zostać wprowadzone na szeroką skalę. Pomysł nakazu usunięcia chińskiej aplikacji ma być popierany przez Radę ds Cyfryzacji. Przeciwko TikTokowi padły te same zarzuty co wcześniej w innych krajach; eksperci Rady wyrazili obawy, że aplikacja może wspierać władze Chin i ich służby wywiadowcze w pozyskiwaniu ogromnej ilości danych. We Francji, oprócz TikToka na służbowych urządzeniach zablokowano również inne aplikacje, jak sieci społecznościowe Twitter, Instagram, serwis streamingowy Netflix oraz grę „Candy Crush”.
Google testuje funkcję, która znakomicie ułatwi życie użytkownikom starszych urządzeń Android
W grudniu 2022 TikTok potwierdził ten fakt i przyznał do błędu, jednak zapewnił, że odpowiedzialni za to pracownicy zostali zwolnieni. Firma zaświadczyła też, że uruchomiła dodatkowe kroki w celu ochrony użytkowników. Wcześniej, bo już w 2020 r., zakaz wprowadziły władze Indii i Pakistanu.
Postępowania te mają na celu wyeliminowanie nieuczciwych praktyk i zapewnienie uczciwej rywalizacji na rynku cyfrowym. Na stronie mogą występować linki afiliacyjne, za które SmartWeb Media Sp. Oto lista wybranych krajów w Europie oraz na innych kontynentach, w których nie można używać TikToka. W niektórych jest to całkowi zakaż, a w innych zakazem są objęte tylko instytucje rządowe. Najpierw wymieńmy kilka krajów europejskich, aby na końcu podajemy kraje znajdujące się na innych kontynentach.
Dlaczego wiele krajów zdecydowało się usunąć lub częściowo zablokować TikToka?
Powstaliśmy w 2008 roku jako społeczność entuzjastów technologii. Sprawa banu uchwalonego w kwietniu zeszłego roku – który ma nastąpić już za klika dni – nie jest jeszcze do końca przesądzona. Amerykanie śledzą tę sprawę ze szczególnym zainteresowaniem. TikTok to dla wielu z nich nie tylko możliwość zamieszczania na platformie zabawnych filmików. Platforma stała się dla nich w ostatnich latach cyfrowym albumem i źródłem wiedzy o świecie. Teoretycznie rzecz biorąc, Joe Biden ma prawo przesunąć termin ultimatum o 90 dni.
Przyznała też, że dostęp do danych osobowych i adresów IP miało czterech pracowników ByteDance, którzy zostali zwolnieni. Sporo kontrowersji przyciąga kontent, jaki możemy tam znaleźć. Od ludzi udostępniających swoje pasje i motywujących nas, przez śmieszne kotki i pieski, po patologiczne zachowania. Jednak nie to było przyczyną zakazu używania TikToka w kilku krajach. Chcemy zagwarantować, że obywatele i firmy w Unii Europejskiej będą mogli korzystać ze wszystkich platform internetowych działających w UE – oznajmił Regnier.
Czy TikTok zostanie zakazany w Polsce!? Jest komentarz
Największą przeszkodą w jakiejkolwiek umowie dotyczącej działalności TikToka w USA jest zgoda chińskiego rządu. Do tej pory Pekin nie zobowiązał się publicznie do zezwolenia na sprzedaż. Donald Trump przedłużył termin, w którym chińska firma ByteDance musi sprzedać nabywcy (spoza Chin) amerykańską część biznesu aplikacji słynącej z filmików. Jeszcze kilka tygodni temu przedstawiciele koalicji rządzącej sugerowali, że nie ma żadnych planów dotyczących ograniczeń korzystania z TikToka. Niektórzy komentatorzy są zdania, że sytuacja może ulec zmianie nie tylko z powodu rekomendacji Rady ds.
Cyfryzacji, Thomas Regnier, podkreślił, że taka decyzja byłaby ostatecznością. Komisja, jak zapewnił podczas ostatniego briefingu w Brukseli, preferuje działania mające na celu skorygowanie naruszeń bez wykluczania platform z rynku UE. Komisja Europejska ogłosiła swoje stanowisko w sprawie wprowadzenia zakazu dla części platform internetowych, takich jak TikTok oraz X na terenie Unii Europejskiej. W mediach pojawiały się głosy, że całkowite uniemożliwienie ich działania na terytorium wspólnoty mogłoby być następstwem licznych manipulacji oraz szerzenia za ich pośrednictwem dezinformacji na szeroką skalę. Głos w sprawie zabrał wreszcie rzecznik Komisji Europejskiej ds. Cóż, wszystko wskazuje na to, że Polska Wskaźnik Wszystkie ramki Trend (jeszcze) nie dołączy do grona państw, które wyeliminowały chińską platformę z życia pracowników oficjalnych urzędów.
- Niektóre kraje byłyby nawet skłonne cofnąć zakaz pod warunkiem, że firma będąca właścicielem TikToka (czyli chińska korporacja ByteDance) sprzeda aplikację któremuś z niezależnych dostawców oprogramowania.
- W Polsce TikTok nie ma żadnych ograniczeń, a z platformy korzystają instytucje państwowe.
- Kanada również zakazała używania chińskiej aplikacji na rządowych urządzeniach; UE wprowadziła tymczasowy zakaz korzystania z TikToka na urządzeniach, które mają dostęp do poczty elektronicznej lub sieci parlamentarnej.
- Chińskie Ministerstwo stwierdziło, że zachodnie rządy nie mają się czego obawiać.
- Krajem wstrząsnęła wtedy informacja o zabójstwie 14-latka przez jego rówieśnika.
Rośnie sprzedaż komputerów PC – kto sprzedał najwięcej?
Co najwyżej będzie oferować im możliwość pobrania wszystkich swoich danych, aby mogli zachować do dalszego użytku informacje zamieszczone przez nich na tej platformie. Oprócz braku możliwości korzystania z platformy, TikTok zniknie również z dostępnych im sklepów z aplikacjami. Dla użytkowników spoza USA aplikacja będzie nadal działać normalnie, choć już bez żadnych nowych treści pochodzących od twórców działających w USA. TikTok to platforma społecznościowa stworzona przez chińską firmę ByteDance. Korzysta z niej ponad dwa miliardy osób i jest jedną z najczęściej pobieranych aplikacji na świecie. Jednak sukces, jaki osiągnęła, jest również przyczyną jej kłopotów.
TikTok może być częściowo zakazany w Polsce. Rządzący chcą wprowadzić znaczące ograniczenia
Zakaz wprowadzono wkrótce po tym, jak 20 indyjskich żołnierzy zginęło w starciach między wojskami indyjskimi i chińskimi na spornej granicy w Himalajach. Rzeczywiście szereg rządów ma co do TikToka różne zastrzeżenia …. Nie używamy go w ramach instrukcji publicznych czy urzędowych komunikatów, tylko do stricte kampanijnej pracy, oraz aby prostować manipulacje i dezinformacje, która często pojawia się w przestrzeni publicznej. TikTok jest niewątpliwie bardzo ważną platformą ze względu na swoje zasięgi.
Całkowity zakaz TikToka coraz bliżej? Kolejne kraje w Europie blokują urzędnikom aplikację
W Jordanii TikTok został zakazany od grudnia 2022 roku, po tym jak jeden policjant zginął, a ponad 40 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa zostało rannych podczas protestów przeciwko rosnącym cenom paliw. Rzecznik rządu oskarżył platformę o publikowanie dużej liczby filmów „podżegających do morderstw i chaosu”. TikTok i rząd Jordanii podobno nadal jednak prowadzą rozmowy.
Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek. Indie nałożyły Jak kobiety rosną w przemyśle kryptowalutowym zakaz na TikToka, ale też na inne chińskie aplikacje, w tym WeChat, czyli aplikację do przesyłania wiadomości.
Zakaz pojawił się wkrótce po starciu między wojskami indyjskimi i chińskimi na granicy w Himalajach, a na stałe wprowadzono go w styczniu 2021 r. Decyzję tę argumentowały obawami dotyczącymi prywatności i bezpieczeństwa. Irlandia zaleca, aby urzędnicy służby cywilnej nie korzystali z TikToka na urządzeniach służbowych. W zeszłym roku Komisja otworzyła aż sześć dochodzeń przeciwko platformie X należącej do Elona Muska.
- Cyfryzacji, Thomas Regnier, podkreślił, że taka decyzja byłaby ostatecznością.
- Okazuje się, że takie kroki podjął również Parlament Europejski.
- Zwłaszcza spółka macierzysta Bytedance, która częściowo znajduje się w chińskich rękach, jest podejrzewana o udostępnienie chińskim władzom danych użytkowników.
- Rzecznik rządu oskarżył platformę o publikowanie dużej liczby filmów „podżegających do morderstw i chaosu”.
Jeśli TikTok zostanie zakazany w Europie, istnieje kilka alternatywnych aplikacji i platform, które mogłyby wypełnić tę lukę. Na razie ograniczenia w użytkowaniu chińskiej aplikacji obejmują głównie najważniejszych polityków czy urzędników. Czy możliwe są jednak podobne regulacje na poziomie krajowym? Bardziej prawdopodobne wydaje się wprowadzenie takich przepisów i wymagań (zwłaszcza na poziomie unijnym), by TikTok po prostu nie był ich w stanie spełnić, co zmusiłoby firmę do wycofania się z Europy. Właściciele TikToka, podobnie jak posiadacze każdego biznesu chcą, by przynosił im on jak największe zyski. Usunięcie TikToka z zagranicznych rynków wiąże się oczywiście dla chińskiego przedsiębiorstwa z ogromnymi stratami finansowymi.